اسلامطب اسلامیفارسی مقالات

خاصیت های فراوان یک لیوان آب؟!!

یک لیوان آب و این همه خاصیت؟!!

یکی از موارد خیلی خوب پیشگیرانه و درمانی، آب درمانی است. آب به طور کلی موارد زیادی در درمان دارد که شامل آب باران، آب زمزم، آب نیسان، آب ولرم و… می باشد.

تحقیقات امروزی هم نشان داده که آب درمانی روش خوبی برای پاکسازی بدن می باشد و تاثیر به سزایی در این امر مهم دارد. علاوه بر اینکه آب دارای مولکول های حساسی می باشد که در تحقیق دانشمند ژاپنی به خوبی این مسئله تحقیق شده است.

در طب اسلامی آب به عنوان یک پاک کننده خوب در مسائل پاکیزگی و بهداشت از طرفی و پاک کننده بدن از طرف دیگر به شمار می آید.

مطلبی که در این پست خدمت عزیزان مطرح می کنیم درباره خواص خارق العاده آب ولرم است که گویی معجزه ای در مسائل طبی است. ارزش آب وقتی معلوم می شود که در روایات به عنوان بهترین نوشیدنی معرفی می شود و روایات اینگونه بیان کرده اند که اگر کسی از خوردن آب لذت ببرد خداوند در بهشت لذت شراب های بهشتی را به او می چشاند.

این مسئله علاوه بر مسئله اجر معنوی بیانگر اهمیت آب در سلامتی انسان است.

در روایتی از امام صادق علیه السلام اینگونه آمده : پیامبر (ص) وقتی می خواستند افطار کنند با چیز شیرینی مانند حلوا افطار می کردند و اگر یافت نمی شد با شکر (که از نیشکر گرفته می شد) یا تعدادی خرما افطار می کردند و اگر هیچ کدام از اینها یافت نمی شد با آب ولرم افطار می کردند و می فرمودند : آب ولرم معده و کبد را پاکسازی می کند و بوی بدن و بوی دهان را خوش می کند و دندان ها را قوی می کند و چشم و بینایی را تقویت می کند و گناهان را به خوبی می شوید و رگ (ژن) های به هیجان آمده را ساکن می کند و مره (صفرا و سودا) غالب شده را ساکن می کند و بلغم را قطع می کند و حرارت معده را بر طرف می کند و سردرد را برطرف می کند.(۱)

جمعا در این روایت ۱۳ خاصیت برای آب ولرم موقع افطار شمرده شده. که این یکی از نکات خیلی جالب و پر اهمیت درباره استفاده از آب می باشد.

نکات دقیق این روایت :

هر چند این خواص برای آب ولرم در هنگام افطار شمرده شده اما استفاده از آب ولرم در هنگام صبح به صورت ناشتا و قبل از خوردن چیزی می تواند چنین اثراتی داشته باشد و حتی غیر این مواقع هم این اثرات هر چند کمتر را دارد.

نکته دیگری که باید مد نظر داشت این است که آب ولرم آبی نیست که مثلا از شیر آب ولرم در خانه یا … تهیه شود بلکه حتما باید آب، جوش بیاید و سپس مقداری سرد شده و ولرم شود آن موقع چنین خصوصیتی دارد زیرا در روایت لفظ “ماء الفاتر” آمده که به چنین آبی گفته می شود.

نکته بعدی پاک کننده بودن آب ولرم است که همان گونه که در روایت آمده فایده پاکسازی بسیار خوبی دارد.

نکته مهم دیگر اینکه خواص درمانی آب ولرم مورد تاکید است تا جایی که حتی طبایع مخالف هم که بلغم و مره (صفرا و سودا) باشد را بر طرف می کند و این خود یکی از اعجاز ها و نکات بسیار جالب در طب اسلامی است.

نکته آخر و بسیار مهم هم این است که آب ولرم مقابله و پیشگیری خوبی بلکه شاید مقداری از درمان در بیماری های ژنتیکی می باشد بیماری هایی که امروزه متاسفانه شدیدا گریبان گیر جامعه بشری شده است که مواردی از جمله قند خون، انواع مختلف سرطان، و… را شامل می شود.

دقیقا نکته ای که انسان را عاشق و دلباخته طب اسلامی می کند همین نکات بدیع و بی نظیر است که در عین سادگی درهای بیشماری از پیشگیری جدی و موثر و درمان سهل و آسان را به روی ما باز می کند.

Show More

admin

Shia in Islam is providing authentic values of islamic world

Related Articles

جواب دیں

آپ کا ای میل ایڈریس شائع نہیں کیا جائے گا۔ ضروری خانوں کو * سے نشان زد کیا گیا ہے

Close